Jaanuaris esitles Euroopa Parlamendi liige Tunne Kelam välispoliitika ajakirja Maailma Vaade kümnendat numbrit. Kokkusaamisel heideti pilk tehtule, tänati koostööpartnereid ja autoreid. Järjepideva kaastöö ja arvukate tipptasemel artiklite eest tunnustati parimate kaasautoritena Veiko Spolitist, Raul Allikivi ja Juhan Sillastet, kes kutsuti 7.-9. aprillini Tunne Kelami külalisgrupi koosseisus Brüsselisse.

Lisaks kaasautoritele olid külalisgrupis riigikaitse õpetajad, Eestimaa Rahvuste Ühenduse liikmed ja Tunne Kelami eestvedamisel toimuva esseekonkursi laureaadid. Külalisgrupi tegemisi filmis „Batareja” võttegrupp eesotsas Jelena Skulskajaga.

Külastati Euroopa Parlamenti ja NATOt ning kohtuti Tunne Kelami ja kaitsenõunik Christian-Marc Lifländeriga. Kevadiselt kaunis, karge ja paljurahvuseline Brüssel pakkus elamusi ja üllatusi.


Brüssel seostub minu jaoks enamasti tööga. Seekord sai tuttavaid üllatada sellega, et ütlesin end puhkusele minevat. Eesti pikale veninud talve eest põgenemine ning mõne päeva veetmine tärkavas ja rohelises kevades on igati mõnus. Ülevaate saamine Euroopa Parlamendi ja NATO kuumadest päevateemadest oli ainult kirsiks tordil.

Raul Allikivi

Saabumine Euroopa Parlamenti on alati muljetavaldav, eriti kui külastus on nõnda hoolikalt ettevalmistatud, nagu seda teeb Tunne Kelami büroo. Mul oli rõõm tõdeda, kuivõrd arusaavalt suhtuti külaliste erinevatesse huvidesse. Tunne Kelam rääkis meiega kui rahvateener, tuletades taas meelde, kellele kuulub võim Euroopa Liidus. Vaatamata massiteabekanalitest jäävale muljele võib Euroopa Liit siiski olla tavakodanikule lähedal.

Veiko Spolitis

Preemiasõit tekitas nostalgiat. Meenusid 1990ndate alguse kobamisi tehtud pingutused Euroopa ellu ja selle struktuuridesse sisenemisel. Reisi tore lisaboonus oli „kaaslaureaatidega” lähemalt tutvuda. Haruldaselt põnevad ja laia haardega isiksused! Ent painama jäi ka üks mõte. Kas pole haruldane, et üks Eesti saadik on organiseerinud oma valijate teenindamiseks büroo Tallinnas, annab välja ajakirja, korraldab rahvusvahelisi konverentse ja seminare, kutsub Europarlamendi tegemiste ja võimalustega tutvuma Eesti ühiskonnaelu eri valdkondade aktiivseid liikmeid. Miks ei tee midagi sellist teised meilt valitud eurosaadikud?

Juhan Sillaste 


Maailma Vaate produktiivsemad kaasautorid Brüsselis. Vasakult Raul Allikivi, Juhan Sillaste, Tunne Kelam, Veiko Spolitis. Foto: Erakogu