Rahvusvahelistes suhetes vältimatult eksisteeriv määramatuse ning anarhilisuse element ilmnes taas , kui aprillis Islandil vulkaani Eyjafjallajökulli tuhapilved kogu Euroopa lennuliikluse nädalaks sassi lõid. Korraks näis, et lennukatkestused võivad ära jätta ka Tallinnas 22.‒23. aprillil toimunud NATO mitteametliku tippkohtumise. Õnneks seda siiski ei juhtunud ja Eesti tõusis tänu äärmiselt esinduslikule poliitikute seltskonnale kindlalt maailma uudistesse. Sõnumgi, mis eelkõige USA riigisekretäri Hillary Clintoni suu läbi välja läks, oli jõuline – NATO aitab oma liikmeid ja USA ei jäta oma väikest liitlast Eestit hädaolukorras mitte mingil juhul üksi.
Ent inimeste tehtud plaanide ebakindlust näitas teinegi, 10. aprillil aset leidnud sündmus – traagiline lennukatastroof Smolenskis, milles hukkus Poola president Lech Kaczynski oma kaaskonnaga. Mida sellega seonduv ootamatu võimuvahetus Poolale kaasa toob, saame alles näha. Lech Kaczynski polnud lihtsalt üks nomenklatuurne poliitik, suvalise riigi president. Kaczynski oli lõpuks ometi jälle täiesti iseseisva Poola president ja Poola pole mitte lihtsalt üks riik Euroopas. Poola on suure ajaloo ja uhke rahvaga riik. Poola on Ida-Euroopa võtmeriik, Saksamaa naabrina tema ambitsioonide tasakaalustaja, Venemaa loomulik oponent Euroopa idaosas, Läänemere suurriik, meie loomulik (ja isegi looduslik) liitlane. Nii sõltubki Poolas toimuvast ja tema suhetest teiste riikidega äärmiselt palju ka meie jaoks. Me leinasime koos Poolaga ja jääme lootma koos Poolaga.
Loodusseaduste kehtimist inimühiskonnas tõendab Kreekast alguse saanud eurokriis – nii nagu looduses, ei saa ka majanduses tasakaalu pikalt paigast nihutada. Ülejõu elamine, laenudega eelarvete rahastamine ja eelmiste laenude intresside tasumine ning moonutatud statistikaga puru silma ajamine võivad mõneks ajaks luua pettekujutelma õitsvast majandusest, kuid ühel hetkel variseb see illusioon ikkagi kokku. Tõde aga on valus ja toob tüli majja. Just seda näeme praegu juhtumas oma eelarvemajandust uuesti järjele saada üritavas Kreekas. Ka see kuulub 2010. aasta valusate, kuid ilmselt vajalike õppetundide hulka.
Maailm on aga endiselt laiem kui vaid Euroopa. Ja see vaatab vastu käesolevastki Maailma Vaatest. Selget silma!
Mart Helme