Järgmised presidendivalimised on USAs 2008. aasta 4. novembril.
Seekordne presidendikampaania on Ameerikas mõnevõrra eriline. Esiteks käivitus kampaania rekordiliselt vara. Peaaegu kõik kandidaadid, kellelt oodati, et nad kandideerivad, on oma kampaania ametlikult käivitanud. Märkimisväärne erand on veel vaid endine esindajatekoja spiiker, tõsikonservatiiv Newt Gingrich. Rekordeid on purustatud ka raha kogumise vallas. Demokraatide üks favoriite Hillary Clinton kogus selle aasta esimese kvartaliga peadpööritavad 36 miljonit dollarit.
Tausta loob valimistele kindlasti seegi, et Ameerika on sõjas, ning eelmiste valimiste – nii 2004. aasta presidendivalimiste kui ka 2006. aasta vahevalimiste – eeskujul käib peamine poliitiline võitlus välis- ja julgeolekupoliitika üle.
Kuna Ameerika on presidentaalne riik, loetakse võimuparteiks seda, kelle käes on Valge Maja. Niisiis on võimuparteiks parajasti vabariiklik partei. Demokraadid, kel on absoluutne enamus nii esindajatekojas kui ka senatis, on opositsioonis. Sellest lähtuvalt alustame peamiste kandidaatide vaatlemist vabariiklikust parteist.
GOP ehk Grand Old Party kasutab oma sümbolina elevanti. Eelolevail valimistel on partei pigem ebatavalises seisus, sest ametist lahkuva presidendi asepresident on selge sõnaga kinnitanud, et ei kavatse kandideerida. Seega pole parteil „troonipärijat”, kandidaati, kes võiks arvestada nii partei juhtkonna kui ka lihtliikmete selge toega ning iseenesestmõistetavalt oma partei kandidaadiks saamisega üldvalimistel. Selle asemel on tegu avatud väljaga, kus igat masti ambitsioonikad poliitikud oma õnne katsuvad.
Välja on kujunenud kolm põhitegijat ja üks küsimärk. Enamikus arvamusküsitlustes on partei liikmete hulgas praegu kõige populaarsem Rudy Giuliani, “Ameerika linnapea”, nagu teda hüütakse. Poliitikuna on Giuliani end tõestanud New Yorgi linnapeana. Erilisi punkte noppis ta 11. septembri terrorikriisi ajal, mil suutis linn suuresti tänu tema otsusekindlusele ja külmale peale hoida toimimas tähtsamad infrastruktuurid, toime tulla rahva evakueerimisega ning lõpuks linna ka kriisist välja tuua. Giuliani sai meeriks ajal, mil New York oli maailma üks kuritegelikemaid linnu, mis vaakus ülepaisutatud ja kontrollimatu sotsiaalabi tõttu ka pankroti piiril. Tema ajal vähendati järsult kulukaid ja ebatõhusaid sotsiaalprogramme ning rakendati kuritegevuse vastu nulltolerantsi ehk täisleppimatuse poliitikat. Ühtlasi vähendati linnas vohavat bürokraatiat. See kõik võimaldab Giulianil end näidata fiskaalse konservatiivina ning tema jõuline tegutsemine terrorirünnakute ajal pluss pistriklik liin välispoliitikas teevad temast parempoolsetele ahvatleva kandidaadi.
Vabariiklaste presidendikandidaat, endine Arkansase kuberner Mike Huckabee esinemas koos oma bändiga „Capitol Offense“ partei kogunemisel Abraham Lincolni Ühenduse õhtusöögil Iowas. Aprill 2007. Foto: Scanpix
Giulianil on teinegi saatuslik viga – ta on niinimetatud second amendment’i (põhiseadusega kaasas käiv õiguste deklaratsioon, mille teine paragrahv tagab igale isikule relvakandmisõiguse) vastane. Giuliani on aastaid võidelnud relvade vaba müügi ja kandmise vastu ning kehtestanud oma linnapea karjääri jooksul piiranguid, mis on hiljem ülemkohtus tühistatud. Peale selle on “Ameerika linnapea” juba lausa kolmandat korda abielus ja kuigi Ameerika valija on Ronald Reaganist peale nõustunud hääletama ka lahutatud presidendikandidaadi poolt, ei tule sopalehtede üles kedratud pikantsed draamad kampaaniale kasuks.
Seega on Giulianil praegu küll suur toetus, kuid on väga raske ette kujutada, et ta võidab vabariikliku partei toetuse. Kui see tal aga õnnestub, on ta kahtlemata väga konkurentsivõimeline üldvalimistel, sest laiemat elektoraati ärritab tema abordilembus ja relvavastasus tunduvalt vähem kui vabariiklasi endid.
GOPi teine juhtkandidaat on Arizona senaator John McCain. McCain pidi presidendiks saama juba 2000. aastal, kuid kaotas ülimalt räpaseks läinud eelvalimiskampaanias George W. Bushile, kelle peale kannab ta vimma väidetavalt siiani. McCaini tugevaid külgi on samuti jõuline joon julgeolekupoliitikas. Endise Vietnami sõja veteranina, kes sõjas vangi langes ja mitu aastat vangilaagris veetis, on ta ka veendunud antikommunist. McCain ei ole kunagi suhtunud ei kergeusklikult ega leebelt NSV Liitu / Venemaasse, mees on mitu korda Eestit külastanud. Tal on selgelt eitav hoiak abortidesse ning jaatav hoiak relvadesse. Ometi ei salli religious right teda silmaotsaski, sest McCain on seda tiiba oma parteis korduvalt teravalt kritiseerinud ja lausa solvanud. Samuti oli ta üks peamisi tegelasi, kes surus läbi kampaania rahastamise seaduse, mida peavad parempoolsed ameeriklased jõhkraks sõnavabaduse piiramiseks. Seaduse eesmärk oli vähendada raha ja erigruppide tähtsust valimisprotsessiks, välja tuli aga nagu alati – raha ja survegruppide osatähtsus on hoopis suurenenud. McCaini kahjuks räägib ka tema vanus – ta on praegu 70aastane ning varasemate kampaaniatega võrreldes silmanähtavalt töntsim ja tuhmim. Kõikidest vabariikliku partei kandidaatidest peetakse McCaini kõige rohkem „ametlikuks” ehk establishment´i kandidaadiks, kuid see on tiitel, mis võib talle pigem kahju kui kasu tuua.
Vabariiklaste presidendikandidaat senaator John McCain visiidil Bagdadis. Aprill 2007. Foto: Scanpix
Ükski nimetatud kolmest peakandidaadist ei ole aga tõeline ega veenev konservatiiv. Seetõttu spekuleeritaksegi, et endine esindajatekoja spiiker Newt Gingrich võib saabuval sügisel teatada oma kandideerimisest. Gingrich on öelnud, et kandideerimist ta ei välista, kuid teeb seda vaid juhul, kui sõelale ei jää ühtegi tõsist konservatiivi. Kuigi vabariiklaste seas on hulk vähem tuntud tõsikonservatiive – näiteks kongresmen Tom Tancredo või endine Arkansase kuberner, kunagine baptistlik jutlustaja Mike Huckabee –, pole siiani kasvanud neist ühegi toetusprotsent küsitlustes kahekohaliseks. Seega võib Gingrich otsustada teha „septembri üllatuse” ja pärast suvist hapukurgihooaega uuesti ägenenud poliitilises elus kõik kaardid segi lüüa. Säärane skeem on aga ülimalt riskantne, sest senised kandidaadid värbavad juba praegu helgemaid poliittehnolooge ja meelitavad suurema rahakotiga rahajõmme oma toetusmeeskonda. Pole aga kahtlust – kui Newt Gingrich end üles seab, jooksevad konservatiivid massiliselt tema kampaaniat toetama.
Vabariiklaste presidendikandidaat, endine Massachusettsi kuberner Mitt Romney koos abikaasa Ann Romney ja USA ekspresidendi Georg Bushiga Texases A&M Ülikoolis. Aprill 2007. Foto: Scanpix
Gingrichi põhiprobleem polegi mitte eelhääletus, vaid üldvalimised. Ta on üks vastuolulisemaid poliitikuid Ameerikas, keda ühelt poolt palavalt armastatakse, vastaste poolt aga sama palavalt vihatakse. Selles mõttes on ta võrreldav näiteks Bill või Hillary Clintoniga. Gingrich oli 1994. aastal toimunud Vabariikliku revolutsiooni autor, mil tema koostatud „leping Ameerikaga” lõpetas 40aastase demokraatide võimuperioodi kongressis. Igal juhul muutub valimiste dünaamika tunduvalt, kui ta kandideerida kavatseb.
Demokraatide puhul on kampaania taandumas kahe põhirivaali peale: Hillary Clinton ja Barack Obama. Hillary on presidendiks saamiseks valmistunud päevast, mil tema abikaasa Bill Clinton ametist lahkus. Just sel põhjusel lasi ta end demokraatide kantsist New Yorgist valida senatisse, tehes endale sel moel üleriigilist nime päris poliitikuna. Hillary meeskonna plaani kohaselt oleks eelvalimised pidanud olema puhas vormistamise küsimus – Clintonite poliitiline trust on Ameerikas vaieldamatult üks tõhusamaid ja jõulisemaid ning väga hästi finantseeritud. Alles poole aasta eest uskusid kõik, et tõsist konkurentsi demokraatliku partei seest Hillaryle ei tule. Ent tuli.
Konkurendiks on Barack Obama. Tegemist on segaverelisega, kelle ema on valge, isa aga Keeniast pärit neeger. Väike Obama elas lapsena mitu aastat Indoneesias, kus käis oma võõrasisa nõudel islami usukoolis. Sellest ajast on pärit ka tema lisanimi Hussein.
Obama on kahtlemata fenomenaalne tegelane. Kuigi viimase poliitiline platvorm on vähemalt sama vasakpoolne või isegi veel vasakpoolsem kui Clintonil, on tema põhisõnumiks poliitika uuendamine. Eelkõige räägib Obama kibestumise ja viha vähendamise vajalikkusest poliitikas. Sellise sõnumi tõttu on ta teravas kontrastis Clintoniga, keda peetakse külmaks, julmaks ja jõhkraks tegelaseks. Obama on viimastel kuudel küsitluste kohaselt järjekindlalt vähendanud oma vahet Clintoniga ning astub praegu talle juba kandadele. See on sundinud Clintonit käiku laskma oma jõuvõtted, mis aga paljastavad veelgi enam tema jõhkrat iseloomu ning suurendavad seeläbi Obama toetust. Kui Clintoni probleem on, et teda ja tema seisukohti kõik teavad, teadjatest paljud aga ainuüksi nime peale vihast vahutama hakkavad, siis Obama probleem on taas vähene üleriigiline tuntus. Samuti on kõigest hoolimata väga raske ette kujutada, et Ameerika valib endale mustaverelise presidendi.
Kuigi mõned vaatlejad usuvad, et Clinton – puhtast külmast kalkulatsioonist lähtuvalt – kutsub Obama oma asepresidendiks, on see ebatõenäoline. Need kaks rivaali on paratamatult sunnitud omavahel maha pidama nii jõhkra duelli, et hilisem koostöö tundub peaaegu võimatu. See omakorda võib anda võimaluse demokraatliku partei kolmandale kandidaadile John Edwardsile.
Demokraatide puhul on kampaania taandumas kahe põhirivaali peale: Hillary Clinton ja Barack Obama. Hillary on presidendiks saamiseks valmistunud päevast, mil tema abikaasa Bill Clinton ametist lahkus. Just sel põhjusel lasi ta end demokraatide kantsist New Yorgist valida senatisse, tehes endale sel moel üleriigilist nime päris poliitikuna. Hillary meeskonna plaani kohaselt oleks eelvalimised pidanud olema puhas vormistamise küsimus – Clintonite poliitiline trust on Ameerikas vaieldamatult üks tõhusamaid ja jõulisemaid ning väga hästi finantseeritud. Alles poole aasta eest uskusid kõik, et tõsist konkurentsi demokraatliku partei seest Hillaryle ei tule. Ent tuli.
Konkurendiks on Barack Obama. Tegemist on segaverelisega, kelle ema on valge, isa aga Keeniast pärit neeger. Väike Obama elas lapsena mitu aastat Indoneesias, kus käis oma võõrasisa nõudel islami usukoolis. Sellest ajast on pärit ka tema lisanimi Hussein.
Obama on kahtlemata fenomenaalne tegelane. Kuigi viimase poliitiline platvorm on vähemalt sama vasakpoolne või isegi veel vasakpoolsem kui Clintonil, on tema põhisõnumiks poliitika uuendamine. Eelkõige räägib Obama kibestumise ja viha vähendamise vajalikkusest poliitikas. Sellise sõnumi tõttu on ta teravas kontrastis Clintoniga, keda peetakse külmaks, julmaks ja jõhkraks tegelaseks. Obama on viimastel kuudel küsitluste kohaselt järjekindlalt vähendanud oma vahet Clintoniga ning astub praegu talle juba kandadele. See on sundinud Clintonit käiku laskma oma jõuvõtted, mis aga paljastavad veelgi enam tema jõhkrat iseloomu ning suurendavad seeläbi Obama toetust. Kui Clintoni probleem on, et teda ja tema seisukohti kõik teavad, teadjatest paljud aga ainuüksi nime peale vihast vahutama hakkavad, siis Obama probleem on taas vähene üleriigiline tuntus. Samuti on kõigest hoolimata väga raske ette kujutada, et Ameerika valib endale mustaverelise presidendi.
Kuigi mõned vaatlejad usuvad, et Clinton – puhtast külmast kalkulatsioonist lähtuvalt – kutsub Obama oma asepresidendiks, on see ebatõenäoline. Need kaks rivaali on paratamatult sunnitud omavahel maha pidama nii jõhkra duelli, et hilisem koostöö tundub peaaegu võimatu. See omakorda võib anda võimaluse demokraatliku partei kolmandale kandidaadile John Edwardsile.
USA Esindajatekoja liige, vabariiklane Clay Shaw toetajatega peale konverentsi Fort Lauderdales’s Floridas. November 2006. Foto: Scanpix
Edwards oli 2004. aastal demokraatliku partei asepresidendi kandidaat John Kerry meeskonnas, kuid ei osutunud valituks. Ta on ühe ametiaja olnud ka Põhja-Carolina senaator. Enne poliitikasse minekut tegutses ta advokaadina, teenides suurfirmadele miljoneid mitmesuguste kahjunõuete esitamisega. Edwardsi platvorm on kõigist nimetatuist kõige vasakpoolsem, tema põhisõnum on „kaks Ameerikat”, üks vaene, teine rikas. Lõhe kaotamiseks peab ta vajalikuks rikkuse ümberjagamist.
Kuna kampaania on käivitunud ebatavaliselt vara, jõuab see kindlasti veelgi üllatusi tuua. Paljud vaatlejad usuvad, et valimispäevaks on rahvas põhikandidaatide nägudest nii lõputult tüdinenud, et see toimib juba kandidaatide vastu. Igatahes pole praegu võimalik veel kuidagi ennustada, kes saab ühe või teise partei ametlikuks kandidaadiks või kes võidab valimised. Suure tõenäosusega on tulevane Ameerika president siiski üks eespool loetletud isikuist.
Kuna kampaania on käivitunud ebatavaliselt vara, jõuab see kindlasti veelgi üllatusi tuua. Paljud vaatlejad usuvad, et valimispäevaks on rahvas põhikandidaatide nägudest nii lõputult tüdinenud, et see toimib juba kandidaatide vastu. Igatahes pole praegu võimalik veel kuidagi ennustada, kes saab ühe või teise partei ametlikuks kandidaadiks või kes võidab valimised. Suure tõenäosusega on tulevane Ameerika president siiski üks eespool loetletud isikuist.
AUTORISTMartin Helme (1976). Lõpetanud Tartu Ülikooli ajaloolasena, töödanud õpetaja ja ajakirjanikuna, 1995-2000 EV Välisministeeriumis. Juhtis uurimiskeskust Vaba Euroopa. Praegu eraettevõtja.