Maailma Vaate järjekordne number ilmub põneval ajal. Rahaturgude kokkuvarisemine, esimesed riikide pankrotid, vägivalla kontrolli alt väljumine Lähis-Idas, pingete kasvamine uue ja vana Euroopa vahel Euroopa Liidus, transatlantilise solidaarsuse ebamäärane seis, Venemaa, Venezuela ja teiste paariariikide katsed pakkuda demokraatiale alternatiivi, rahvusvahelise üldsuse ning organisatsioonide võimetus peatada tuumarelva ähvardav levik – see on vaid lühike nimekiri senise maailmakorra lagunemise ilmingutest möödunud aastal.
 
Majanduskriisi puhul loodetakse valitsuste aktiivsele tegevusele ning riiklike ressursside paiskamisele raskustesse sattunud ettevõtete ja valdkondade toetuseks. Kui efektiivseks see tee osutub, näitab juba lähem tulevik. Kui prohvetiteks osutuvad skeptikud, kes ennustavad, et riiklike vahendite ärapõletamise järel abiprogrammides tõeline kriis alles algab, kiirenevad muutused maailmas valitsevates vahekordades veelgi. Ühtlasi sillutab seesugune stsenaarium üha tõenäolisemalt teed autoritaarsusele, ühiskondade ülalt alla tsentraliseerimisele ja eluks vajalike vahendite kontrollitud jaotamisele võimu haaranute poolt.
 
Samas võivad edukalt tõeks osutuda ka nende ennustajate seisukohad, kes kinnitavad, et Barack Obama valimine USA presidendiks vabastas maailma George W. Bushi valitsusperioodi jooksul kujunenud vimmast Ameerika vastu ja lõi eeldused rahvusvaheliste suhete muutmiseks evolutsioonilisel, mitte revolutsioonilisel teel.
 
Nii või teisiti: kas tahame seda või ei, kuid aasta 2009 lõpuks on maailm meie ümber oluliselt muutunud. Missuguseks, saame tõdeda alles aasta pärast. Maailma Vaade hoiab asjadel silma peal.

Mart Helme